’14 Aralık’ta karar açıklandı

Aralık 19, 2014 in Gündem'den Haberler by admin  |  No Comments

14 Aralık soruşturmasında 4 kişi hakkında tutuklama kararı verildi.

Kararda, şüphelilerin, “devlete yön veren kadroları etkisiz hale getirmeye çalıştıkları” belirtildi.

Kararda ayrıca, emniyette, özellikle de İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapan şüphelilerin devletin hiyerarşik yapısı dışında yasa dışı örgütlendikleri belirtildi.

Bu şekilde “devletin sosyal, ekonomik, askeri ve idari mekanizmasına yön veren kadroların ele geçirilerek etkisiz hale getirilmesinin amaçlandığı görülmüştür” ifadesine yer verildi.

Fethullah Gülen’in Samanyolu TV grubu ve Zaman gazetesinin yayın politikalarını belirlediği, kamuoyu oluşturulmaya çalışıldığı da kararda yeraldı.

Soruşturma kapsamında Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ve Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’nın da aralarında olduğu 12 kişi savcılık sorgusunun ardından dün “tutuklama” talebiyle mahkemeye sevk edilmişti.

Gece saatlerinde, ifadelerin tamamlandığı, kararın ise 14.00′te açıklanacağı duyuruldu.

Beklenen açıklama kısa bir süre önce yapıldı ve Ekrem Dumanlı’nın da aralarında olduğu 8 kişi adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı.

Mahkeme; Hidayet Karaca, eski terörle mücadele şube müdürü Tufan Ergüder, asayiş şube müdürü Ertan Erçıktı ve emniyet amiri Mustafa Kılıçaslan hakkında ise tutuklama kararı verdi.

‘ÖRGÜT YÖNETİCİLİĞİ’ SUÇLAMASI
Mahkemede ifade vermeyi reddeden Karaca’nın, “terör örgütü yöneticiliği”; Tufan Ergüder, Ertan Erçıktı ve Mustafa Kılıçaslan’nın ise “terör örgütü üyeliği” ile suçlandığı belirtildi.

GÖNÜLTAŞ DA SERBEST
Öte yandan operasyondan kısa bir süre önce yurtdışına çıktıktan sonra bugün savcıya ifade veren Gönültaş da savcılıktaki işlemlerinin ardından adliyeden ayrıldı.

Gönültaş, çıkışta adliye önünde bekleyen gazetecilere yaptığı açıklamada, kaçmadığını, hakkında bir gözaltı veya yakalama kararı bulunmadığını, yurtdışı yasağının olmadığını söyledi.

İş adamı arkadaşının daveti üzerine Moskova’ya gittiğini ifade eden Gönültaş, “Biz dün gelelim dedik ama savcı bey bugün için randevu verdi. Aslında acelesi olan bir iş de değildi. Bu dava dosyası çok boş bir dosya. Arkadaşlara burada zulm edilmektedir. Boş bir dosyayla zulm edilmektedir hukuksuz bir şekilde. Kurgu bir davadır bu. Bunun kurgu olduğu çok net… Ama yine de hakimlerin, savcıların kendi vicdanlarıyla her türlü baskıya rağmen karar verebileceğini düşünüyoruz.”

İstanbul merkezli 13 ilde 14 Aralık’ta başlatılan operasyonlar kapsamında 30 kişi yakalanmış, Cumhuriyet savcısı tarafından ifadeleri alınan şüphelilerden Elif Yılmaz, Ebru Şenvardar, Naci Çelik Berksoy, Hüseyin Gülerce, Makbule Çam Elamdağ, Ahmet Şahin, Ali Kara, Salih Asan, Engin Koç, Hikmet Tombulca, Samim Noyan, Fahri Sarrafoğlu, Mutlu Ekizoğlu, Mustafa Altunbulak, Halit Akbulut, Ayhan Akça, Mustafa Uyanık ve Ferdi Taşkaya serbest bırakılmıştı.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25556958/

Posted in Gündem'den Haberler.

Comments are closed.