31 kişi için gözaltı kararı

Aralık 14, 2014 in Gündem'den Haberler by admin  |  No Comments

İSTANBUL – Sosyal medyadaki ‘Gazetecilerin de aralarında olduğu bazı kişilere operasyon yapılacağı’ iddiası bu sabah gerçekleşti.

?Paralel yapı? iddialarıyla ilgili olarak aralarında İstanbul ve Ankara’nın da bulunduğu 13 ilde operasyon başlatıldı.

Soruşturma dosyasında aralarında emniyet görevlisi ve medya çalışanlarının da yer aldığı 5′i tutuklu 31 kişi hakkında gözaltı kararı bulunduğu bildirildi. Gözaltına alınanların sayısı 27′ye yükseldi.

Şüphelilerin tamamının evinde veya işyerlerinde arama kararı bulunuyor. İstanbul Başsavcılığı bir açıklama yaparak gözaltı listesini ve gerekçesini duyurdu:


Daha önce tutuklanan 5 polis hakkında bu operasyon kapsamında da işlem yapılacağı öğrenildi.

Bu kişiler, tutuklu bulundukları Silivri Cezaevi’nden adliyeye getirilecek.

Operasyon kapsamında polis ekipleri, sabah saatlerinde Yenibosna’daki Zaman gazetesine gitti. Ancak polisler, bir süre sonra binadan ayrıldı.

DUMANLI: SUÇU OLAN KORKAR
Zaman gazetesi önünde açıklama yapan Ekrem Dumanlı, polislerin gazete önünde slogan atan okuyucularının tepkisinden dolayı ayrıldıklarını ifade ederek, “Giyinmiş, kuşanmış, bir bayram yerine gidiyor gibi” beklediğini belirtti. Saat 13.30′da polis, gazeteye geri döndü ve topluluğun protestoları altında binaya girdi.

Televizyonların canlı yayınladığı gözaltı işlemi için polisler Ekrem Dumanlı’nın odasına girdiği sırada yanında aralarında milletvekili Hakan Şükür’ün olduğu grupla karşılaştı.

Dumanlı polislerle tokalaştı ve mahkeme kararını okudu. Daha sonra “Hukuka saygımız sonsuz. Suçu olanlar korksun” açıklamasında bulunuraka polislerin eşliğinde binadan ayrıldı.

Dumanlı gözaltına alındığı sırada eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de binaya giriş yaptı.

Dumanlı gözaltına alınıp binadan çıkarılırken ona milletvekilleri İdris Naim Şahin ve İdris Bal ve Hakan Şükür eşlik etti.

Polislerin sabah saatlerinde binaya gelişinde konuşan Dumanlı Cuma günü Başsavcı’ya haklarında soruşturma olup olmadığını sorduklarını, “Böyle bir şey yok” yanıtı aldıklarını söylemişti.

Dumanlı, kendisinin ifade için emniyete çağrıldığını belirterek, ?Adaletten kaçan bir insan olsaydım burada olmazdım. ?Kendisi gelsin? demiş. Gözaltı ve arama kararı varsa ben niye geleyim? Sayın müdürüm. Lütfen gelin ve emanetinizi alın? demişti.

AVUKATTAN AÇIKLAMA
Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı’nın avukatı Hasan Günaydın, müvekkiline yöneltilen suçlamayı şöyle duyurmuştu: ?Türkiye Cumhuriyeti egemenliğini ele geçirmek amacıyla baskı kurmak?, ?baskı?, ?tehdit?, ?cebir? yöntemlerini kullanmak suretiyle örgütsel yapı oluşturarak bu yapılanma altında ?kişi hürriyetinden yoksun kılma?, ?belgede sahtecilik?.

Günaydın sabah saatlerinde şu açıklamayı yapmıştı:
Hakim İslam Çiçek hakim aynı gün, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tarafından yapılan başvuruyu, ?Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin egemenliğini ele geçirmek amacıyla baskı?, ?yıldırma?, ?tehdit? yöntemlerini kullanarak, örgütsel yapı oluşturarak; bu yapılanma altında iftira, kişi hürriyetinden yoksun kılma belgede sahtecilik suçlarından yürütülen soruşturmada arama ve gözaltı için makul şüphe bulunduğu gerekçesiyle kararı vermiş bulunmaktadır.

‘POLİSLERİ İÇERİYE BUYUR ETTİK AMA…’
Polisler geldiğinde içeri buyur ettik. Ancak bir takım destek vermek amacıyla toplanan insanların ?Özgür basın susturulamaz? tezahüratına dahi tahammüllü edemeden, ?Biz bu şekilde işimiz yapamıyoruz? diyerek geri gittiler. Israrla Ekrem Bey’in odasında işinin başında olduğunu belirterek, buyur etmemize rağmen bundan kaçındılar. Çekip gittiler, ?Takviye kuvvet alıp geleceklerini? söylediler. Takdir kendilerinin. Biz yapabileceğimizi yapabiliriz. Hukuki sınırlar içerisinde haklarımızı kullanacağımızı bilmenizi isteriz.”

KARACA: UTANILACAK MANZARA
Polis ekipleri, sabah saatlerinde hakkında gözaltı kararı bulunan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’nın evine geldi. Bunun üzerine Hidayet Karaca evinden evinden çıkarak gazetecilere açıklama yaptı.

Gözaltı kararının kendileri için “sürpriz” olmadığını belirten Karaca, yaşananların “Türkiye’nin utanılacak manzarası olarak tarihe” geçeceğini iddia etti.

Karaca’nın avukatı Fikret Duran ise “Hidayet Bey ile birlikte kurumdan yaklaşık 10 çalışan hakkında gözaltı ve arama kararları var. Tabii gözaltı kararı uygulanmadı onların daveti gerçekleşti biz de emniyet müdürlüğüne gidip ifademizi vereceğiz” diye konuştu.

Daha sonra Hidayet Karaca, eşi Şule Karaca, oğlu Sıtkı ve avukatı ile Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne hareket etti.

‘BU BEDELSE FEDA OLSUN’
Karaca, emniyete giderken yaptığı açıklamada ise ?Herkes hakkını helal etsin” diye konuştu.

Karaca, şöyle konuştu: ?Biliyorsunuz demokrasilerde bazen bedel ödenir. Bu bedelse milletimize feda olsun ne olacak. STV yayın grubu yayını ve yaptığı projelerle her zaman milletin takdirini kazanmış bir yayın kuruluşudur. Bu kuruluşta bulunmaktan her zaman gurur duydum. 15 yılı aşkın bir zamandır kardeşçe gönül gönüle vererek buradayız. Bundan böyle de çalışmalarımızı devam ettireceğiz.?

EMNİYETÇİLER DE VAR
Soruşturma kapsamında eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Tufan Ergüder ile şike, Ergenekon ve Balyoz soruşturmalarında görev alan eski İstanbul Organize Suçlar Şube Müdürü Mutlu Ekizoğlu gözaltına alındı.

Ayrıca Batman, Mardin, Şanlıurfa ve Tunceli Emniyet Müdürlüğü’nde görevli birer polis memuru da gözaltına alındı.

DİZİ YAPIMCISINA GÖZALTI

Samanyolu TV’de yayınlanan “Sungurlar” dizisinin yapımcısı Salih Asan ile yönetmeni Engin Koç, Eskişehir’de gözaltına alındı.

Sağlık kontrolünden geçirilen Asan ve Koç, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne getirildi. Koç ve Asan, daha sonra polis tarafından İstanbul’a nakledildi.

Van’da yaşayan dizi yazarı Makbule Çam Alemdağ de evinde gözaltına alındı. Alemdağ, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra İstanbul’a gönderildi.

‘Tek Türkiye’ dizisinin senaristi Ali Kara ve asistan senaristi Elif Yılmaz da gözaltına alınanlar arasında. Yılmaz, sağlık kontrolünün ardından hastane çıkışı yöneltilen soruları yanıtsız bıraktı.

OPERASYONA PROTESTO
Öte yandan, Zaman gazetesi ve Samanyolu TV önünde toplanan bir grup, operasyona tepki gösterdi. Gruptakiler “Özgür basın susturulamaz” sloganları attı.

OPERASYONUN NEDENİ: ‘TAHŞİYECİLER’
Öte yandan, Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, haklarında gözaltı kararı bulunan kişilerin, 2009 yılında ”Tahşiyeciler” olarak bilinen gruba yönelik düzenlenen operasyonda ”suç ve delil uydurdukları”, ”kumpas kurdukları” iddia edildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından ”Tahşiyeciler” olarak bilinen kişilere yönelik düzenlenen operasyonda, grubun önde gelen ismi Mehmet Doğan’ın arasında bulunduğu 11 kişi yakalanmış, tutuklanan Doğan 17 ay cezaevinde yattıktan sonra tahliye edilmişti.

”Molla Muhammet” adıyla bilinen emekli imam Mehmet Doğan’ın, Fethullah Gülen’in bazı fikirlerine karşı çıktığı iddia edilmişti.

SAVCIDAN KISITLAMA KARARI
Cumhurbaşkanı tarafından Cuma günü onaylanan 6572 sayılı Yasa gerekçe gösterilerek, “14 Aralık Operasyonu” kapsamında soruşturulacak şüpheliler ve avukatlarının soruşturma dosyasını incelemelerine ve dosyadan örnek almalarına kısıtlama getirildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü suçlar Bürosu, bu sabah yapılan operasyon için dün Nöbetçi 3. Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurarak bu sabah yapılacak operasyon için CMK 153/2 maddesi gereği şüphelilerin ve avukatlarının ‘yetkilerinin kısıtlanmasına’ karar verilmesi istendi.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25555895/

Posted in Gündem'den Haberler.

Comments are closed.