32 kişi için gözaltı kararı

Aralık 14, 2014 in Gündem'den Haberler by admin  |  No Comments

İSTANBUL – Sosyal medyadaki ‘Gazetecilerin de aralarında olduğu bazı kişilere operasyon yapılacağı’ iddiası bu sabah gerçekleşti.

?Paralel yapı? iddialarıyla ilgili olarak aralarında İstanbul ve Ankara’nın da bulunduğu 13 ilde operasyon başlatıldı.

Soruşturma dosyasında aralarında emniyet görevlisi ve medya çalışanlarının da yer aldığı 5′i tutuklu 37 kişi hakkında gözaltı kararı bulunduğu bildirildi. Şu ana kadar 23 kişi gözaltına alındı.

Şüphelilerin tamamının evinde veya işyerlerinde arama kararı bulunuyor.

Daha önce tutuklanan 5 polis hakkında bu operasyon kapsamında da işlem yapılacağı öğrenildi.

Bu kişiler, tutuklu bulundukları Silivri Cezaevi’nden adliyeye getirilecek.

Operasyon kapsamında polis ekipleri, sabah saatlerinde Yenibosna’daki Zaman gazetesine gitti. Ancak polisler, bir süre sonra binadan ayrıldı.

DUMANLI: GELİN EMANETİNİZİ ALIN
Zaman gazetesi önünde açıklama yapan Ekrem Dumanlı, polislerin gazete önünde slogan atan okuyucularının tepkisinden dolayı ayrıldıklarını ifade ederek, “Giyinmiş, kuşanmış, bir bayram yerine gidiyor gibi” beklediğini belirtti.

Cuma günü Başsavcı’ya haklarında soruşturma olup olmadığını sorduklarını belirten Dumanlı, “Böyle bir şey yok” yanıtı aldıklarını söyledi.

Dumanlı, kendisinin ifade için emniyete çağrıldığını belirterek, ?Adaletten kaçan bir insan olsaydım burada olmazdım. ?Kendisi gelsin? demiş. Gözaltı ve arama kararı varsa ben niye geleyim? Sayın müdürüm. Lütfen gelin ve emanetinizi alın? dedi.

AVUKATTAN AÇIKLAMA
Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı’nın avukatı Hasan Günaydın, İstanbul Terörle Mücadele İstanbul Şube Müdürlüğü ekiplerinin binaya gelerek arama ve gözaltı kararını bildirdiklerini ifade etti.

Günaydın, açıklamasında şunları söyledi:

13 Aralık 2014 tarihi itibariyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Suç Bürosu’nun ?Türkiye Cumhuriyeti egemenliğini ele geçirmek amacıyla baskı kurmak?, ?baskı?, ?tehdit?, ?cebir? yöntemlerini kullanmak suretiyle örgütsel yapı oluşturarak bu yapılanma altında ?kişi hürriyetinden yoksun kılma?, ?belgede sahtecilik? suçları yönünden bir soruşturma bulunduğu, bununla ilgili arama ve gözaltı kararı talebinde bulunuyor.

İslam Çiçek hakim aynı gün, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tarafından yapılan başvuruyu, ?Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin egemenliğini ele geçirmek amacıyla baskı?, ?yıldırma?, ?tehdit? yöntemlerini kullanarak, örgütsel yapı oluşturarak; bu yapılanma altında iftira, kişi hürriyetinden yoksun kılma belgede sahtecilik suçlarından yürütülen soruşturmada arama ve gözaltı için makul şüphe bulunduğu gerekçesiyle kararı vermiş bulunmaktadır.

‘POLİSLERİ İÇERİYE BUYUR ETTİK AMA…’
Polisler geldiğinde içeri buyur ettik. Ancak bir takım destek vermek amacıyla toplanan insanların ?Özgür basın susturulamaz? tezahüratına dahi tahammüllü edemeden, ?Biz bu şekilde işimiz yapamıyoruz? diyerek geri gittiler. Israrla Ekrem Bey’in odasında işinin başında olduğunu belirterek, buyur etmemize rağmen bundan kaçındılar. Çekip gittiler, ?Takviye kuvvet alıp geleceklerini? söylediler. Takdir kendilerinin. Biz yapabileceğimizi yapabiliriz. Hukuki sınırlar içerisinde haklarımızı kullanacağımızı bilmenizi isteriz.”

KARACA: UTANILACAK MANZARA
Polis ekipleri, sabah saatlerinde hakkında gözaltı kararı bulunan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’nın evine geldi. Bunun üzerine Hidayet Karaca evinden evinden çıkarak gazetecilere açıklama yaptı.

Gözaltı kararının kendileri için “sürpriz” olmadığını belirten Karaca, yaşananların “Türkiye’nin utanılacak manzarası olarak tarihe” geçeceğini iddia etti.

Karaca’nın avukatı Fikret Duran ise “Hidayet Bey ile birlikte kurumdan yaklaşık 10 çalışan hakkında gözaltı ve arama kararları var. Tabii gözaltı kararı uygulanmadı onların daveti gerçekleşti biz de emniyet müdürlüğüne gidip ifademizi vereceğiz” diye konuştu.

Daha sonra Hidayet Karaca, eşi Şule Karaca, oğlu Sıtkı ve avukatı ile Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne hareket etti.

‘BU BEDELSE FEDA OLSUN’
Karaca, emniyete giderken yaptığı açıklamada ise ?Herkes hakkını helal etsin” diye konuştu.

Karaca, şöyle konuştu: ?Biliyorsunuz demokrasilerde bazen bedel ödenir. Bu bedelse milletimize feda olsun ne olacak. STV yayın grubu yayını ve yaptığı projelerle her zaman milletin takdirini kazanmış bir yayın kuruluşudur. Bu kuruluşta bulunmaktan her zaman gurur duydum. 15 yılı aşkın bir zamandır kardeşçe gönül gönüle vererek buradayız. Bundan böyle de çalışmalarımızı devam ettireceğiz.?

Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı ve Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca hakkında da gözaltı kararı bulunduğu öğrenildi.

EMNİYETÇİLER DE VAR
Eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Tufan Ergüder ve eski İstanbul Organize Şube Müdürü Mutlu İkizoğlu’nun da gözaltına alındığı bildirildi.

Soruşturma kapsamında eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Tufan Ergüder ile şike, Ergenekon ve Balyoz soruşturmalarında görev alan eski İstanbul Organize Suçlar Şube Müdürü Mutlu Ekizoğlu gözaltına alındı.

DİZİ YAPIMCISINA GÖZALTI
Samanyolu TV’de yayınlanan “Sungurlar” dizisinin yapımcısı Salih Asan ile yönetmeni Engin Koç, Eskişehir’de gözaltına alındı.

Sağlık kontrolünden geçirilen Asan ve Koç, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne getirildi. Koç ve Asan, daha sonra polis tarafından İstanbul’a nakledildi.

Van’da yaşayan dizi yazarı Makbule Çam Alemdağ de evinde gözaltına alındı. Alemdağ, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra İstanbul’a gönderildi.

OPERASYONA PROTESTO
Öte yandan, Zaman gazetesi ve Samanyolu TV önünde toplanan bir grup, operasyona tepki gösterdi. Gruptakiler “Özgür basın susturulamaz” sloganları attı.

Milletvekilleri Hakan Şükür ve İdris Bal da Zaman gazetisine geldi.

OPERASYONUN NEDENİ: ‘TAHŞİYECİLER’
Öte yandan, Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, haklarında gözaltı kararı bulunan kişilerin, 2009 yılında ”Tahşiyeciler” olarak bilinen gruba yönelik düzenlenen operasyonda ”suç ve delil uydurdukları”, ”kumpas kurdukları” iddia edildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından ”Tahşiyeciler” olarak bilinen kişilere yönelik düzenlenen operasyonda, grubun önde gelen ismi Mehmet Doğan’ın arasında bulunduğu 11 kişi yakalanmış, tutuklanan Doğan 17 ay cezaevinde yattıktan sonra tahliye edilmişti.

”Molla Muhammet” adıyla bilinen emekli imam Mehmet Doğan’ın, Fethullah Gülen’in bazı fikirlerine karşı çıktığı iddia edilmişti.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25555895/

Posted in Gündem'den Haberler.

Comments are closed.