8 yıldır dönor aranıyor

Aralık 9, 2014 in Gündem'den Haberler by admin  |  No Comments

Kanı değişirken çektiği acılarından kurtulmayı ve büyüdüğünde hasta çocukları iyileştirmek için doktor olmayı isteyen kız, hayırseverlerden destek bekliyor .

İlik nakli için Naz’a kardeş yapmaya karar veren Akdeniz anemisi taşıyıcısı anne ve baba, iki yıldır tüp bebek tedavisi görmesine rağmen olumlu sonuç alamadı. Baba Kahraman Yakak, kızının talasemi hastası olduğunu henüz bir aylıkken öğrendiklerini ve yaklaşık 8 yıldır tedavisiyle uğraştıklarını anlattı.

Eşi ve kendisinin de talasemi taşıyıcısı olduğunu, kızı dünyaya geldikten sonra öğrendiklerini belirten Yakak, “Naz’ı bir aylıkken götürdüğümüz doktor, ilik nakli gerektiğini söyledi. O andan itibaren imkanlarımız ölçüsünde uygun donör aradık. Kardeşlerim, yakınlarım tahliller yaptırdı, bulamadık” dedi.

Yakak, doktorların, kızının kardeşi olursa ondan nakil yapılabileceğini söylediğini aktardı.

Hem kendisi hem de eşi taşıyıcı olduğundan normal yollardan bir çocuk daha yapmayı hiç düşünmediklerini vurgulayan Yakak, şöyle devam etti:

“Sağlıklı bir kardeş için tüp bebek gündeme geldi. İstanbul’da özel bir hastaneye başvurduk. İki yıldır tüp bebek için tedavi görüyoruz. Bugüne kadar yol giderlerimiz dahil 25 bin lira harcadık ancak sonuç alamadık. Naz’a sağlıklı bir kardeş yapamadık. Tüp bebek için hastaneden yetkililer bizi çağırıyor. Asgari ücretle çalışıyorum. Eşim de gündelik temizlikle para kazanıyor. Tüp bebek için çok para harcadık. Elimizde avucumuzda bir şey kalmadı. İlik kampanyası başlatılsa kızımıza uymasa bile benzer hastalıkla mücadele eden birçok çocuk var. Belki onlardan biri kurtulur. Eskiden haftada bir kan almaya gidiyordu. Kanı değişiyordu. Geçen yıl dalağı alındı. Çok para gidiyor. Bir dönem Sosyal Güvenlik Kurumu, bazı ilaçlarını karşılamıyordu. Şimdi bir kısmını karşılasa da para yetiştiremiyoruz.”

KAN DEĞİŞİMİ İÇİN BURSAYA GİDİYORLAR
Anne Hisni Yakak ise 10 gün ya da iki haftada bir kan değişimi için Bursa’ya gittiklerini dile getirdi.

Kızının, kan verilirken çektiği acıya dayanamadığını vurgulayan Yakak, “Bir gün kolunda damar bulamadılar, saçını kesip başındaki damardan kan verdiler. Karda kışta, aracımız olmadığı için ulaşım açısından çok zorluk çekiyoruz. Hastalandığında yoğun bakım tedavisi görüyor. Enfeksiyon kaptığında kanı daha kısa sürelerle değiştiriliyor. İlik nakliyle ya da bir kardeşinin olmasıyla hayatı kurtulacak ama olmuyor. Ne donör bulabildik ne kardeş yapabildik” ifadesini kullandı.

‘HASTA ÇOCUKLARI İYİLEŞTİRECEĞİM’
Naz Yakak da acılarından kurtularak arkadaşlarıyla koşup oynamak istediğini bildirdi.

Sağlığına tekrar kavuşmak için hayırseverlerden destek beklediğini belirten Yakak, “Büyüyünce doktor olmayı istiyorum. Hasta çocukları iyileştireceğim. Onlar da benim gibi acı çekmesin” diye konuştu.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25555028/

Posted in Gündem'den Haberler.

Comments are closed.