AB ve ABD’den operasyon açıklaması

Aralık 14, 2014 in Gündem'den Haberler by admin  |  No Comments

İstanbul merkezli 13 ilde “paralel yapı” iddialarına yönelik operasyona yönelik Avrupa Birliği’nden bir açıklama geldi.

Açıklamada, medya organlarına düzenlenen baskınların Avrupa değerleri ve basın özgürlüğüyle çeliştiği belirtildi.

Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Genişlemeden Sorumlu Üye Johannnes Hahn’ın yaptığı ortak açıklamada basın özgürlüğünün demokrasinin temel prensiplerinden olduğu vurgulandı.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz da Twitter’daki açıklamasında “özgür basın susturulamaz” etiketini kullanarak gözaltılara tepki gösterdi.

Schulz, konuyla ilgili “kaygı verici” ifadesini de kullandı.

ABD: YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ
Konuyla ilgili ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki de yazılı bir açıklama yapdı.

“Gözaltılarla ilgili haberleri yakından takip ettiklerini” belirten Psaki şu ifadeleri kullandı:

“Türk polisinin Türkiye genelinde bir dizi baskınlar ve gözaltılar yaptığına ilişkin haberleri yakından takip ediyoruz. Türk kolluk kuvvetlerinin eylemlerinin hedefinin Türk hükümetini açıkça eleştiren medya organları olduğu görülmektedir.

Basın özgürlüğü, yargı süreci ve yargılamanın bağımsızlığı her sağlıklı demokrasi için temel unsurlardır ve bunlar Türk anayasasınca kutsal olarak kabul edilmektedir. Türkiye’nin dostu ve müttefiki olarak Türk makamlarının eylemlerinin, söz konusu temel değerleri ihlal etmemesini ve Türkiye’nin demokratik kurumlarına zarar vermemesini temin etmeleri çağrısında bulunuyoruz.”

GAZETECİLERDEN ORTAK AÇIKLAMA
Konuyla ilgili bir tepki de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası’ndan geldi. Ortak açıklamada, operasyonların mazur görülemeyeceği bildirildi.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25555999/

Posted in Gündem'den Haberler.

Comments are closed.