‘Asıl hedef Arap alfabesi’

Aralık 9, 2014 in Gündem'den Haberler by admin  |  No Comments

TBMM – CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın asıl hedefinin Arap alfabesini geçerli kılmak olduğunu söyledi.

Hamzaçebi, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Din Şurası’nda, “Osmanlıca öğrenilecek, öğretilecek” diye adeta emir verdiğini söyledi.

Hamzaçebi, Erdoğan’a, “Artık siz başbakan, hükümet değilsiniz. Bu konular sizin yetki alanınızda değil, bu konularda konuşmamanız gerekiyor. Görüşünüzü ifade edebilirsiniz ama emir kipiyle konuşmanız, hukuka uygun değil” diye seslendi.

Erdoğan’ın derdinin Osmanlıca’nın, Arap harfleriyle yazılan Türkçe’nin vatandaşlara öğretilmesi, kültür kaynaklarıyla vatandaşların buluşturulması, kültür zenginliğinin vatandaşlara açılması olmadığını savunan Hamzaçebi, görünüşte konuyu böyle sunduğunu ancak böyle bir hedefinin bulunmadığını ileri sürdü.

‘KİNİN İFADESİ’

Hamzaçebi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Onun asıl hedefi laiklik, cumhuriyet , cumhuriyetin temel değerleri, modernleşmeyle hesaplaşmaktır. Asıl derdi Arap alfabesini bir şekilde Türkiye’de geçerli kılmaktır. Söylemek istediği budur.

‘HÜLAGÜ BENZETMESİ CAHİLLİK’
Din Şurası’ndaki konuşmasında Atatürk ile Hülagü arasında benzerlik kuruyor. Harf devrimini kast ederek, bunun bir benzerini geçmişte Hülagü yapmıştır diyor. Moğol İmparatoru Hülagü, Bağdat’ı, o dönemin en büyük kütüphanesi olan Bağdat Kütüphanesi’ni yakıp yıkmıştır. Hülagü tam bir kültür kıyımı yapar. Onu örnek veriyor. Türkiye’nin, Atatürk’ün yaptığının bir benzerini geçmişte Hülagü yapmıştır diyor. Kin ile konuşuyor.

Atatürk ile Hülagü arasında benzerlik kurmak, Atatürk’ü Hülagü’ye benzetmek en masum ifadeyle cehaletin örneğidir. Cahil dersem, onun gerçek tutumunu doğru ifade etmiş olmam. Tarihi akılla, yürekle, kalp gözüyle okumuyor, kinle okuyor. Tarihe kinle bakan kişi, cumhuriyet tarihine, son 200 yıldır Türkiye’nin modernleşmesi olarak ifade ettiğimiz, Osmanlı’da da kökleri olan modernleşme tarihine kinle bakıyor. Kinin ifadesi.”

‘ZORUNLU OLSUN İSTİYOR’
Hamzaçebi, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, “Ne var, Osmanlıca seçmeli ders olarak okutulsun” dediğini ifade ederek, Osmanlıca’nın seçmeli ders olarak okutulabileceğini ancak zorunluluğun yanlış olduğunu söylediğini anımsattı.

Erdoğan’ın aklında, bu dersin zorunlu olmasının bulunduğunu ileri süren Hamzaçebi, “Ama hedefi ileride, bir şekilde Türkiye’yi Latin harflerini terke mecbur bırakıp, Arap alfabesine geçirmektir. Anayasanın buna izin vermediğini bildikleri için şimdi Atatürk’ü Hülagü’ye benzeterek, bunu ifade etmeye çalışıyorlar. Biz Osmanlı denilince medreselerinde felsefe ve mantık dersleri okutan Osmanlı padişahlarını anlıyoruz. 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’na ilk üniversiteyi, Sayıştay’ı, matbaayı getiren Osmanlı padişahlarını anlıyoruz. Bütün bunlara karşı çıkan anlayışı anlamıyoruz. Onlar, bu modernleşme hareketlerini anlamıyor. Erdoğan, Davutoğlu ikilisi bunları anlamıyor. Onların meselesi başka” diye konuştu.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25554995/

Posted in Gündem'den Haberler.

Comments are closed.