Bakan’dan Soma açıklaması

Aralık 2, 2014 in Gündem'den Haberler by admin  |  No Comments

ANKARA – Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bakanlık’ta Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk-İş Teşkilat Sekreteri Eyüp Alemdar, Türkiye Maden-İş Genel Başkanı Nurettin Akçul, Genel Maden-İş Genel Başkanı Eyüp Alabaş, Hattat Enerji Genel Müdür Yardımcısı Selim Şenkal ile TOBB Türkiye Madencilik Meclis Başkanı İsmail Kasapoğlu ile bir araya geldi.

Soma’da 6 aylık dönemde gerek maaş gerek yardım olarak 5 ayda 6  milyon 500 bin liralık ödemeyi gerçekleştirdiklerini bildiren Bakan Çelik, “Ermenek’te de 18 kişiyle ilgili ve kazanın meydana geldiği ocakla ilgili 180 işçi ve hayatını kaybedenlerinin hak sahiplerine 6 ay net maaş karşılığı yardım yapılacak. Diğer kapalı olan ocaklarla ilgili çalışamayan işçilerle ilgili 6 aylık bir maaş kendilerine ödenecek” diye konuştu.

Çelik, çalışma saatleriyle ilgili olarak da uygulamada sıkıntıların olabileceğini belirterek, “Farklı bir uygulama konusunda ittifak varsa ki tekliflerden birisi 5 günde 7,5 saat çalışma şeklinde. Eğer bu konuda bir uzlaşı işçi işveren arasında oluyorsa bizim adım atmamızda bir sorun söz konusu değil” dedi.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25553787/

Posted in Gündem'den Haberler.

Comments are closed.