BM’den Ebola ile mücadele çağrısı

Aralık 19, 2014 in Gündem'den Haberler by admin  |  No Comments

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, BM Ebola Acil Müdahale Merkezi’nin bulunduğu Gana’nın başkenti Accra’da, Devlet Başkanı John Mahama ile bir basın toplantısı düzenledi.

BM Genel Sekreteri Ban, “Gelecekte ortaya çıkabilecek bulaşıcı hastalıklara karşı, ülkelerin sağlık sistemlerini nasıl güçlendireceğimiz konusunda ciddi anlamda kafa yormalıyız” dedi.

Ebola salgını tamamen sona erene kadar BM’nin buradaki insanların yanında olacağını belirten Ban, diğer Afrika ülkelerinin bu konuda BM’ye desteklerini beklediklerini kaydetti.

Ban, “Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun Ebola salgınına karşı gerçekleştirdiği çabaları memnuniyetle karşıladıklarını” belirtti.

UÇUŞLAR YENİDEN BAŞLADI
Gana Devlet Başkanı Mahama da, hava yolu şirketlerinin, Ebola’dan etkilenen ülkelere uçuşlarını tekrar başlatmasından ötürü duyduğu memnuniyetini dile getirdi.

Mahama, “Birleşmiş Milletler Ebola Acil Müdahale Merkezi’nin ve bir çok ülkenin desteğiyle gerçekleştirilen daha gelişmiş bir inceleme prosedürü sayesinde, hava yolları şirketleri bu ülkelere uçuş düzenleme konusunda kendilerini güvende hissediyorlar” dedi.

BM Genel Sekreteri Ban, Gana’nın ardından, Liberia, Sierra Leone, Gine ve Mali’yi ziyaret edecek.

EBOLA’DAN 7 BİN ÖLÜM
Dünya Sağlık Örgütü’nün son verilerine göre, Sierra Leone, Gine ve Liberya’da Ebola nedeniyle 6 bin 915 kişi öldü. Sierra Leona’da 7 bin 798, Liberya’da 7 bin 719 ve Gine’de 2 bin 283 kişiye virüs bulaştığı belirtildi.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25556935/

Posted in Gündem'den Haberler.

Comments are closed.