CIA de ‘iğrenç’ işkenceleri doğruladı

Aralık 12, 2014 in Gündem'den Haberler by admin  |  No Comments

WASHINGTON – Dünyanın gündemini değiştiren ABD Merkezi İstihbarat Örgütü CIA’in işkence raporuna ilişkin, kurumdan ilk açıklama geldi.

Senato oturumunda, büyük yankı uyandıran işkence iddialarını yanıtlayan CIA Başkanı John Brennan, işkenceyi doğruladı.

Brennan, bazı memurların yetkilerini aşarak şüphelilerin sorguları sırasında ‘iğrenç? yöntemler kullandığını söyledi.

Bu yöntemlerin teşkilatta kabul görmediğini, ancak bu olaylardan sorumlu memurları ortaya çıkarmakta yetersiz kaldıklarını belirtti.

Brennan, “Gözaltı ve sorgulama programının, ABD’ye karşı saldırıların engellenmesine, teröristlerin yakalanmasına ve hayatların kurtarılmasına yardımcı olduğuna dair görüşlerimizi belirttik. Ancak şunu netleştirelim; bu tekniklerin şüphelilerden, faydalı bilgi elde etmemizi sağladığını henüz bilmiyoruz” dedi. Senato’nun raporunda, CIA’in işkenceye rağmen şüphelilerden hiçbir yararlı bilgi elde edememesi eleştiriliyordu.

Brennan, CIA’in Amerikan kamuoyunu yanılttığı iddialarını ise kesin bir dille reddetti.

İşkence raporu tartışmaları, ABD?nin eski başkanı George Bush’a da uzandı. George Bush’un o yıllardaki yardımcısı Dick Cheney, Bush’un CIA’in sorgulama tekniklerinden tamamen haberdar olduğunu söyledi. Senato raporunda ise, dönemin siyasilerinin aldatıldığı belirtiliyordu.

ABD Senatosu İstihbarat Komitesi, önceki gün CIA’nın 11 Eylül saldırıları sonrası terör şüphelilerine uyguladığı işkence içeren gözaltı ve sorgulama tekniklerine dair raporu açıklamıştı. Rapor, CIA?in tartışmalı Guantanamo Hapishanesi’nde ve Avrupa ile Asya kıtalarındaki gizli sorgu odalarında yaptığı yüzlerce işkenceyi anlatan ilk resmi belge olma özelliği taşıyor.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25555562/

Posted in Gündem'den Haberler.

Comments are closed.