Davutoğlu’na yanıt

Aralık 9, 2014 in Gündem'den Haberler by admin  |  No Comments

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın iç güvenlik paketine yönelik, “Paketi sokakta engelleriz” sözlerine Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Dökülecek kandan Demirtaş sorumludur” ifadeleri ile yanıt verdi.

Başbakan’ın bu sözlerine ise HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder’den yanıt geldi.

Önder şu ifadeleri kullandı:

“Eğer Kobani olayları nedeni ile HDP’yi suçluyorsa, Başbakan bizim hakkımızda suç duyurusunda bulunmalı. Hatta bu duyurusunu Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na da götürmeli. Parti kapatmaya kadar taşıyabilir. Eğer bunu yapmıyorlarsa bizi suçlamıyorlardır. Paralel örgüt eğer bir suç örgütüyse bizim de bunlar ile ilişkili olduğumuzu düşünüyorsanız yine suç duyurusunda bulunmanız lazım.”

HDP’li Sırrı Süreyya önder, Kandil’deki HDP heyetinin Türkiye’ye dönmesinin ardından, Öcalan’ın müzakere taslağını kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.

Çözüm sürecinde üç başlığa vurgu yapan Önder, Hükümeti, izleme kurulu ve sekreterya konularında adım atmaya çağırdı.

Önder, geri çekilme süreci ile ilgili olarak ise, “Hükümet geri çekilme istiyor. Eğer geri çekilmeyi talep ediyorsanız bu insanlar nasıl geri çekilecek? Yasal düzenlemelerini yapmadınız” diye konuştu.

Hükümet ile HDP arasındaki görüşmelerde genel affın da gündemde olduğunu belirten Önder, “Geri çekilme için genel af şart. Genel af ile de sınırlı kalmayacak bir dizi demokratikleşme paketine ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25555069/

Posted in Gündem'den Haberler.

Comments are closed.