‘Demirtaş çağrıları durdurmalı’

Aralık 9, 2014 in Gündem'den Haberler by admin  |  No Comments

İngiltere Başbakanı David Cameron ile Başbakan Ahmet Davutoğlu Ankara’da düzenledikleri toplantının ardından ortak basın açıklaması yaptı.

Açıklama sonrası HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in “Başbakan’ın tutumu sorumluluktan uzak” ifadesinin hatırlatılması üzerine Davutoğlu, “Tekrar uyarıyorum kendisini, bu çağrılar devam ederse bunun sorumlusu, dökülecek tek damla kanın sorumlusu sayın Demirtaş’tır. Bu çağrılarını derhal durdurmalı” dedi.

Ortak basın toplantısında ilk sözü alan Davutoğlu, şunları ifade etti:

“Türkiye’nin AB üyeliğine verdiği destek için İngiltere’ye teşekkür ediyorum. Kendisiyle G20 zirvesinde bu konuları ele almıştık. Ayrıca bu sene 1 Aralık’ta devraldığımız G20′deki dönem başkanlığımızda bu konuları ele almıştık zaten.

Suriye ve Irak’ta yaşananların ulusal güvenliğimize karşı tehditlerini. Hem Suriye rejimin baskılarına sesimizi yükselttik. Uluslararası teröre karşı durduk.

Cameron ile fikir birliği içindeyiz. Irak’taki durumdan memnuniyetimizi belirttik. IŞİD’e karşı yapılacak operasyon, geniş bir stratejiyi içeriyor. IŞİD, hem bölgeye hem dünyaya tehdittir. Türkiye ile İngilitere arasında istihbarat da dahil olmak üzere ciddi bir işbirliği vardır. Hepimizin işbirliği yapması zaruridir.

Suriye’de talip edilecek stratejide ise, rejimin Suriye’deki meşruiyeti bizim için bitmiştir. Türkiye’de 2 milyona yakın mülteci var. 1,6 milyonu Suriye’den geldi. Geri kalanı IŞİD teröründen kaçıp geldi. Yeni bir mülteci akınının olmaması, için bütün hususlarda benzer konularda fikir birliğinde olmamız memnun edici.

Kıbrıs konusunda bilgi aktardım Cameron’a. Ada’da barış görüşmelerinin başlanması ve doğalgaz dahil sorunların iki taraflı adımlarla çözülmesini diliyoruz. İngiltere ile sağlam stratejilerimiz var. Bölgesel ve küresel  barışa katkı ancak böyle sağlanacak.

Yabancı savaşçılara karşı tutumumuz açık ve nettir. Yabancı savaşçılar, bütün uluslararası toplum için ve bulundukları ülkeler için, topraklar ve komşu ülkeler için de bir tehdittir. Türkiye hiçbir zaman yabancı savaşçıların Türkiye üzerinden geçişine ya da Suriye’deki varlıklarına müsamaha göstermemiştir, göstermeyecektir bunun net olarak bilinmesini isterim.”

‘AMACIMIZ GÜVENLİĞİ SAĞLAMAK’
Davutoğlu’dan sonra söz alan İngiltere Başbakanı Cameron ise şunları söyledi:

“Türkiye’de olmak güzel. İngiltere ve Türkiye arasında ikili ilişkiler çok güçlü. Özellikle bugün gelmek istedim Türkiye’ye. Türkiye ile yakın işbirliğinin olmasını istediğim bir ülkeydi. Bu konudaki isteğimiz devam ediyor. İngiltere firmaların Türkiye’ye yatırım yapmasını istiyorum.

Aşırı gruplara karşı mümkün olduğunca yakın çalışıyoruz. IŞİD için savaşmak için gelenler olsun, ister geri dönenler olsun, buradaki tek amacımız insanların Türkiye’de ve İngiltere’de güvende olmasını sağlamak. Ortaklığımız zaten güçlü. Daha güçlü olmasını istiyoruz.

Biz siyasi bir dönüşüm olmasını istiyoruz Suriye’de. Tabii ki bunu sağlanmasından önce meşru Suriyeli muhaiflerinin desteklenmesi için bir şeyler yapıyoruz.”

‘SORUMLU DEMİRTAŞ’TIR’
Başbakan Davutoğlu, ayrıca HDP İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in açıklamaları hakkında ne düşündüğünün sorulması üzerine şu açıklamalarda bulundu.

“Bugün yaptığım açıklamalar boşlukta yaptığım açıklamalar değil. Ankara’da devlet yöneten bizler tedbir alarak makamlarımızdan oturursak görevimiz yapmış olmayız.

6-7 Ekim olaylarının akabinde HDP’nin tavrını ders almış olacakları bağlamında düşündük. Ancak, Sayın Demirtaş’ın bugünkü açıklamalarına bakınca, hiç ders alınmadığını görüyoruz.

Sormak lazım Yasin Börü’nin annesine, iç güvenlik paketi gerekli mi değil mi diye. Sayın Demirtaş, karar vermeli. Kamu düzeninin olmadığı yerde çözüm süreci yürümez. Bundan en çok demokratik bir siyasi parti olmak isteyen HDP, zarar görür.

Her siyasi görüşten kişilere soruyorum, sayın Demirtaş’ın açıklamaları nereye oturur? Kendisini uyarıyorum. Çağrılarını durdurmazsa dökülecek tek damla kanın sorumlusu Demirtaş olacaktır.

Sayın Sırrı Süreyya Önder, kendi açıklamalarıyla sayın Demirtaş’ın açıklamalarının ne kadar tezat olduğuna baksın.”

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25555074/

Posted in Gündem'den Haberler.

Comments are closed.