Demirtaş: Seçimde başarılı olduk

Mart 31, 2014 in Gündem'den Haberler by admin  |  No Comments

DİYARBAKIR – Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, BDP İl Başkanlığında yerel seçim sonuçlarına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Selahattin Demirtaş, şu ifadeleri kullandı:

?Suriye, Ortadoğu krizi, Arap baharı, Arap dünyasında yaşanan çalkantılar, İran ve Irak’taki durum Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor ve etkiliyordu. Ama bununla birlikte Gezi direnişi sonrasında 17 Aralık operasyonu, hükümetin yolsuzluk, rüşvet skandalları, ortalığa saçılan tapeler, kayıtlar, tüm bu seçim kampanyalarını doğrudan etkileyen meselelerdi. Bu tartışmalar içinde Türkiye’de seçmen kitlesi partilerden yana ağırlıklı olarak görüşünü koruyor. Çok bariz bir seçmen eğilimi değişimi gözlemlemedik.

BDP olarak 22 ilde seçime girdik. Seçim öncesinde BDP olarak öngördüğümüz hedeflerimizin yüzde 80-85′ine ulaştık. Çok daha büyük başarılar ve ciddi sonuçlar elde etme potansiyelimiz vardı fakat bu potansiyelleri harekete geçirme ve birleştirme konusunda zorluklar yaşadık. BDP Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde önemli bir başarı elde etmiştir. Batıda HDP ile belli bir noktaya gelindi, batıda istenilen ölçüde olmasa da belli bir kabul gördüğü ortaya çıktı.

Bu seçimin belki de tek kazananı kadınlardı. Siyasi partilerden çok partimizin öncülüğünde ‘kadınlar kazandı’ diyebiliriz.

BDP olarak AKP ile yarıştığımız her yerde AKP’yi gerilettik diyebiliriz. Tüm bu olanaksızlıklar, siyasi keşmekeş içerisinde çok arı, duru bir sonuç elde etmek kolay değildi ama BDP bunu önemli ölçüde başardı. Halk asla aptal değildir, bunu gördük. Örnek, model bir belediyecilik anlayışını çok daha görünür hale getirme gayretinde olacağız.

Hiçbir yerde en küçük bir devlet, hükümet desteği yoktu ama kösteği de yoktu. Ancak devletin kurumları sınıfta kalmıştır. TRT’den Anadolu Ajansı’na, TEDAŞ’a kadar seçim kampanyası boyunca AKP’nin kazanması için ellerinden geleni yaptılar. Bu seçim sonuçları AKP’nin bulaştığı suçları, günahları da ortadan kaldırmaz, temizlemez. İnsanlar AKP’ye destek verdi diye yapılmış olan hırsızlığa da destek verdi anlamı çıkmaz.

Kasetlere inanmak yerine halkımızın yüreğine güvendik. Ortada yolsuzluk, hırsızlık varsa bunun hesabının sorulmasını AKP’ye oy verenler de istiyor. AKP’nin karşısına ciddi bir muhalefet bloğu çıkaramadığımız için bugün AKP dışında Türkiye’nin doğusunda BDP alternatif görülüyor ama batıda güçlü bir alternatif çıkaramadığımız için maalesef AKP oylarını koruyarak, artırarak yoluna devam ediyor.

Türkiye genelinde oylarımızda beklenen yeterli artış yok. Batıdaki oyların yeterince sandığa yansımadığını düşünüyoruz. Daha iyi bir sonuç elde edebilirdik, fırsat vardı.

Camianın, cemaatin tamamını suçlu ilan edip, tüm üyelerini linç edemezsiniz, bize yapıldığı için biliyoruz. KCK operasyonları adı altında onbinlerce insan içeri atıldı. Sırf cemaatin sempatizanıdır, gönül vermiş diye suçlar operasyon yaparsanız, BDP olarak böyle bir yaklaşımı asla desteklemeyiz.

Gerçekten suç mu işlemiş, gizli örgüt mü kurmuş, casusluk mu yapmış, kişilerin özel yaşamını mı dinlemiş, bunlar TCK’da suçtur. Bu suçu işleyen kişiler cemaat üyesi mi, değil mi bakılmaksızın gereğinin yapılması lazım. Başbakanın kastettiği bu ise kimseye tehdit savurmasına gerek yok. Elinde bilgi belge var ise savcıya teslim edecek. İnlerine başbakanın kendisi mi girecek? Hangi yetkiyle giriyor. Bunu yapacak yargıdır.?

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25507274/

Posted in Gündem'den Haberler.

Comments are closed.