‘Erdoğan çok sağlam bir adam’

Aralık 18, 2014 in Gündem'den Haberler by admin  |  No Comments

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’da düzenlenen geleneksel yıllık değerlendirme toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Yerli ve yabancı basından yaklaşık bin 300 gazetecinin takip ettiği ve birçok kanaldan canlı yayınlanan toplantıda Putin, iç ve dış politika ile ekonomi başta olmak üzere Rusya’nın gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Putin, 3 saat 10 dakika süren basın toplantısında 53 soruya cevap verdi. Geçen yılki toplantı yaklaşık 4 buçuk saat sürmüştü.

Putin, Türkiye ile ilişkiler konusundaki değerlendirmesinde iki ülke arasında bölgesel konularda çok sayıda ortak çıkar bulunduğuna dikkati çekti. Putin, “Bu nedenle Türkiye ile ilişkilerimizi geliştirmekte kararlıyız” dedi.

Türkiye ekonomisinin büyüdüğüne ve buna bağlı olarak enerji ihtiyacının arttığına işarete eden Putin, “Türk ortaklarımız Mavi Akım’dan gaz akışının artırılmasını talep etti. Biz onları reddedemezdik” diye konuştu.

Putin, Güney Akım projesinin iptalinin ardından gündeme gelen ve Rusya’dan ikinci bir boru hattıyla gelecek gaz için Türkiye’nin Yunanistan sınırında gaz dağıtım tesisinin kurulmasını öngören projeye de değindi.

“Türkiye’nin Yunanistan sınırında gaz dağıtım tesisinin kurulması bize değil, Avrupa Birliği’ne bağlı” diyen Putin, “Eğer Avrupa, güvenli, stabil bir gaz akışı istiyorsa oradan alabilir. Şunun bilinmesini isterim. Rusya’dan daha ucuz ve güvenli gaz tedarikçisi yok” ifadesini kullandı.

‘ERDOĞAN ÇOK SAĞLAM BİR ADAM’
Rusya Devlet Başkanı Putin, “Rusya’ya yönelik yaptırımlara Türkiye’nin de katılması konusunda AB’nin talebiyle” değerlendirmesinde şunları söyledi:

“Türkiye ile bölgesel konularda çok sayıda ortak çıkarımız var. Bu nedenle Türkiye ile ilişkilerimizi geliştirmekte kararlıyız ve geliştireceğiz. Türkiye’de bulunduğum zaman Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, ‘bazı konuları basın önünde konuşmayalım, yarın AB’den buraya gelirler’ dedim. Erdoğan bana hiçbir çekincelerinin olmadığını söyledi. Erdoğan çok sağlam bir adam. Bizim bir şey saklamaya niyetimiz yok.”

‘RUS EKONOMİSİNİN BUGÜNKÜ DURUMDAN ÇIKMASI İKİ YIL ALABİLİR’
Putin, Rus ekonomisinin mevcut durumunun petrol fiyatları ve dış faktörlerden kaynaklandığını belirtti. Ekonominin çeşitlendirilmesi adına geçen 20 yılda atılması gereken adımların atılmadığı eleştirisinde bulunan Putin, Merkez Bankası ile hükümetin gerekli önlemleri aldığını belirtti. Putin, ekonominin kötü olmasına rağmen hükümetin sosyal yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini ifade etti.

Putin, “Dünya ekonomisindeki artış korunacak ancak yükseliş temposu düşecek. Bizim ekonomimiz de bugünkü durumdan çıkacak. Bu yaklaşık iki yıl alabilir” dedi.

Rus lider, Merkez Bankası’nın dolara müdahale amacıyla yükselttiği faiz oranlarının piyasalar sakinleştikten sonra düşürülmesini umut ettiğini belirtti.

‘DEVLET OLARAK YÜKSELMEMİZİN BEDELİNİ ÖDÜYORUZ’
Putin, Rus ekonomisinde yaşananların “devlet olarak yükselmelerinin bedeli” olduğunu söyledi. Batı’nın Rusya’ya yönelik yaptırımlarına ve izlediği politikaya değinen Putin, “Batı öyle sanıyor ki kendileri imparatorluk, diğerleri de tebaa. Ekonomimizde yaşananlar Kırım’ın bedeli değil, devlet olarak yükselmemizin bedeli” şeklinde konuştu.

Moskova’nın tutumunun Ukrayna konusunda en doğru pozisyon olduğunu savunan Putin, Ukrayna’da taraflar arasında diyaloğun hassasiyetle korunmasının üzerinde durdu. Rusya’nın Ukrayna’nın doğusuna insani yardım konvoyları gönderdiğini anımsatan Putin, yardıma devam edeceklerini kaydetti.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun istikrarı sağlamak istemesinden şüphe duymadığını dile getiren Putin, ancak Ukrayna hükümetinden farklı açıklamaların yapılmasını eleştirdi.

Putin, Ukrayna’da taraflar arasında ateşkes öngören Minsk mutabakatının uygulanmasında ısrarcı olacaklarını belirterek, Ukrayna’nın doğusunda Rus askerlerinin savaştığı iddialarını reddetti. Putin, Ukrayna’da krizin başlamasından Avrupa’yı sorumlu tuttu.     

Putin, ayrıca ABD’nin hava savunma sistemini genişletmesinin Rusya için tehdit oluşturduğunu ifade etti.

Putin, Rus işadamı Mihail Hodorkovski hakkında af çıkartırken onun politikaya girmeyeceğini düşündüğünü söyledi. Hodorkovski’yi affederken annesinin durumunu göz önüne aldığını kaydeden Putin, “Her Rus vatandaşı gibi o da siyasete girebilir” dedi.

Özel hayatıyla ilgili bir soruya Putin, “Her şey yolunda, endişe etmeyin” karşılığını verdi.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25556810/

Posted in Gündem'den Haberler.

Comments are closed.