Erdoğan’a hakarete ceza

Aralık 10, 2014 in Gündem'den Haberler by admin  |  No Comments

İstanbul 58. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasına, sanık B.M. katılmazken, avukatı hazır bulundu.

Duruşmada, esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı Hakan Ören, sanık B.M’nin “hakaret” suçundan 1 yıldan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Sanık avukatı Diren Cevahir Şen, müvekkilinin düşüncesini açıklama özgürlüğünü kullandığını belirterek, bu eylemin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini savundu.

Müvekkilinin hakaret kastı ile hareket etmediğini sadece eleştiri hakkını kullandığını öne süren avukat Şen, “Zira müşteki taraf siyasetçi, devlet idarecisi olup, bu gibi eleştirilere katlanmalıdır. Uluslararası sözleşmeler ve Anayasamız da bu şekilde eylemleri eleştiri hakkı kapsamında suç saymamaktadır. Buna dair birçok içtihat da vardır. Müvekkilimin beraatini talep ediyorum” dedi.

Davayı karara bağlayan hakim, sanığın üzerine atılı “kamu görevlisine karşı görevi nedeniyle hakaret” suçunu işlediğini belirterek, sanığın 6 bin 80 lira adli para cezası ile cezalandırılmasına hükmetti.

BİRER AY ARAYLA 20 EŞİT TAKSİT
Sanığın, ekonomik, sosyal ve şahsi durumunu dikkate alan hakim, paranın birer ay arayla 20 eşit taksit halinde alınmasına karar verdi.

Mahkeme, sanığın kabul etmemesi nedeniyle verilen cezanın hükmünün açıklanmasının geri bırakılmasına da yer olmadığını bildirdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, sanık B.M’nin 18 Haziran 2013′te bir sosyal paylaşım sitesindeki hesabından yaptığı paylaşımda hakaret içerikli ifadeler kullandığı kaydedilmişti. Sanığın bu ifadelerinin “Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret” suçunu oluşturduğu vurgulanan iddianamede, sanığın 1 yıldan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25555295/

Posted in Gündem'den Haberler.

Comments are closed.