İlaç sahtekarlarının tuzağına düşmeyin!

Aralık 9, 2014 in Gündem'den Haberler by admin  |  No Comments

İSTANBUL – Kanser, MS, Wilson gibi bazı kronik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların ülkemizde zor bulunduğunu söyleyen İlaç Dağıtım Merkezi Başkanı Ecz. Burhan İsen, sahte ilaçlara dikkat çekti. Vatandaşları sahte ilaç tuzağına düşmemeleri için uyaran İsen, ?İDM olarak hayati riski bulunan hastaların aylarca beklemesinin önüne geçmek için Sağlık Bakanlığı?ndan yetki aldık. Artık 10-20 gün gibi kısa sürelerle ilaç temin edilmesini sağlıyoruz. Hatta çok talep edilen ilaçlar stoklandığı için günlük teslim edilebiliyor? dedi. 

Sağlık Bakanlığı’nın, ilaç sahteciliği ve ilaç hırsızlığı gibi suçlarla ulusal ve uluslararası kapsamda etkin mücadele ettiğini, buna rağmen sahte ilaç çetelerinin, değişik yöntemlerle devlet ve özel hastanelerle, evlere kadar ulaşabildiğini aktaran İsen, “Ayrıca sanal ortamda yasadışı ilaç ticareti yapılabiliyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü?nün yürüttüğü operasyonlarda; sahte ilaç çetelerinin 3 liralık ilaç üzerindeki sticker baskılarını kanser ilacı baskısıyla değiştirdikleri, yine tüberküloz tedavisinde kullanılan bazı ilaç tüpleriyle benzer nitelikteki kanser ilacı tüplerindeki sticker baskıların da değiştirildiği ortaya çıktı. Ayrıca piyasa değeri 1.000 ila 15.000 TL fiyat aralığında olan kanser ilaçlarının yüzde 20 düşük fiyatla sahtelerinin satışının yapıldığı belirlendi” ifadelerini kullandı.

YURTDIŞI İLAÇ TEMİNİNDE SOSYAL GÜVENCE
Ecz. Burhan İsen, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geri ödemeye alınan yurtdışı ilaçlarda, reçete ve raporda belirlenen teşhise göre hastanın hiç katılım payı ödemeyebileceğini vurguladı. Katılım paylı ilaçlarda emeklilerin yüzde 10, çalışanların ise yüzde 20 katılım payı ödediklerini belirten İsen, ?Eğer hastanın herhangi bir sosyal güvencesi yoksa da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla başvurduğunda kendisi veya vakıf ilacı alabilir. Yeşilkart, yaşlılık aylığı alanlar ve Köy Kanunu?ndan faydalananlar da hekim tarafından reçeteye yazılan ilaçlar için sevkle başvuruda bulunabilirler? diye konuştu.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25555061/

Posted in Gündem'den Haberler.

Comments are closed.