IŞİD esir kamplarında mı doğdu?

Aralık 12, 2014 in Gündem'den Haberler by admin  |  No Comments

The Guardian’ın haberine göre 2003′te Irak’ı işgal eden ABD’nin, Basra’nın güneyinde kurduğu Bakka kampı, IŞİD’in doğum yeri.

Bakka kampına kapatılan militanlar bu kamptan daha bilenmiş ve örgütlü biçimde çıktılar ve IŞİD’i kurdular.

Gazeteye bilgi veren ve Ebu Ahmed olarak tanıtılan militan, kamptaki militanların kendi aralarında hiyerarşi kurduklarını ve El Kaideci Zarkavi dahil kilit liderlerin bu kadrolardan çıktığını anlattı.

Bağdadi’nin silik ve geri planda kalan bir kişi olduğunu belirten Ebu Ahmed, kampta gruplar arasında anlaşmazlık olduğunda Amerikalı askerlerin Bağdadi’nin arabuluculuğunu istediklerini ve asıl adı Awwad olan Bağdadi’nin böyle yükseldiğini söyledi

Militan Ebu Ahmed, ”ABD kampları olmasa IŞİD de olmazdı. Bu kamplar fabrika gibi terörist imal etti” dedi.

Ebu Ahmed’e göre militanlar, kamptan çıktıktan sonra örgütlenmek için birbirlerinin adres ve telefonlarını iç çamaşırlarının lastiklerine yazdılar. Ebu Ahmed, 2008′de Bakka esir kampından çıktıktan sonra bu şekilde üzerinde taşıdığı telefonu arayarak örgütle buluştu.

2008-2011 arasında ABD işgali bitip kamplar boşalırken, Bağdat’ın ve ABD’nin dikkati, El Kaide’nın Irak örgütlenmesiydi. Bağdadi bu ara sessiz kaldı. El Kaide’ye darbe vurulunca Bağdadi hareket alanı buldu.

Bu arada Ebu Ahmed, ABD hapishanelerinden çıkan sünni militanların ve yabancıların Şam yönetiminin desteğiyle ABD’ye karşı savaştıklarını anlattı.

Şam havaalanına inen militanların Suriyeli subaylar eşliğinde Irak sınırına getirilip buradan Irak’a salındığını belirten militan, IŞİD ve diğer grupların Suriye’de toplantılar yapıp destek bulduklarını vurguladı.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25555538/

Posted in Gündem'den Haberler.

Comments are closed.