Mısır’dan Türkiye’ye seyahat sınırlaması

Aralık 7, 2014 in Gündem'den Haberler by admin  |  No Comments

Mısır’ın Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelere gitmek isteyen vatandaşlarını çeşitli “güvenlik önlemleri”ne tabi tuttuğu bildirildi.

Kahire Uluslararası Havaalanı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Türkiye, Suriye, Libya, Katar, Yemen veya Irak’a gitmek isteyen 18 ila 40 yaş arası vatandaşların seyahat etmeden önce izin almaları gerekiyor.

Bu ülkelere gitmek isteyen vatandaşlar, havaalanındaki güvenlik birimleri tarafından incelemeye alınıyor ve Pasaport, Göç ve Vatandaşlık Büro yetkililerinin onayını almaları halinde seyahatlerine izin veriliyor.

Söz konusu uygulamadan, belirtilen ülkelerde ikamet belgesi olanlar ve aile fertleri, iş adamları, resmi heyet üyeleri muaf tutuluyor.

‘YENİ BİR UYGULAMA DEĞİL’
Mısır İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Hani Abdullatif ise Türkiye, Suriye ve Libya’ya gitmek isteyen Mısırlıların güvenlik onayı alması gerektiğini ifade ederek, “Mısır, söz konusu ülkelere yolculuk etmek isteyen vatandaşlarını engellemiyor. Bu prosedür, ulusal güvenlik talepleri gereğince uygulanmaya başlanmıştır” dedi.

Belirtilen üç ülkeye gitmek isteyenlerin güvenlik onayını almasını içeren uygulamanın bir süredir yürürlükte olduğunu kaydeden Abdullatif, “Bu yeni bir uygulama değil. Mevcut aşamadaki ulusal güvenliği korumak için uygulanan rutin güvenlik prosedürleri kapsamında yer almaktadır” diye konuştu.

Abdullatif, söz konusu uygulamanın başladığı zaman hakkında herhangi bir bilgi vermedi.

AP’nin haberinde yer alan bilgiye göre, Sözcü Abdullatif, alınan yeni önlemin, Suriye’deki muhalif gruplara katılmak üzere Türkiye’ye giden Mısırlıları engellemek için alınmış olduğunu ileri sürdü.

İNGİLTERE’NİN KAHİRE BÜYÜKELÇİLİĞİ ÇALIŞMALARINI ASKIYA ALDI
Bu arada İngiltere’nin Kahire Büyükelçiliği, çalışmalarını askıya aldığını bildirdi.

‘KARAR İHTİYATİ BİR GÜVENLİK ÖNLEMİ’
Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bedir Abdulati, İngiltere’nin Kahire Büyükelçiliğinin çalışmalarını askıya almasının, ihtiyati bir güvenlik tedbiri olduğunu belirtti.

Abdulati, yaptığı yazılı açıklamada, diplomatik ilişkileri belirleyen “Viyana Sözleşmesi” gereği, her ülkenin yurt dışı misyonlarını ve buralarda görev yapan çalışanlarının güvenliğini sağlamak amacıyla tedbir alma hakkına sahip olduğuna değinerek, “İngiliz elçiliğinin kararı ihtiyati bir güvenlik önlemi” ifadesini kullandı.

Daha önce Büyükelçilikten yapılan yazılı açıklamada, çalışmaların askıya alındığı belirtilerek, “İskenderiye’deki Başkonsolosluk çalışmalarını sürdürüyor, Büyükelçilik yeniden faaliyetlerine başlayana kadar sunulacak hizmetler için gerekli tedbirler alındı” denilmişti.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığının da Kahire Büyükelçiliği çalışanlarını, “bölgede batılıları hedef alan saldırılar sonrası dikkatli davranmaları ve bu süreçte evlerinden uzak bölgelere gitmemeleri” konusunda uyardığı belirtilmişti.

Mübarek, oğulları ve dönemin İçişleri Bakanı ile yardımcılarının yargılandığı davanın 29 Aralık’ta yapılan duruşmasında mahkeme, “25 Ocak 2001 Devrimi sırasında göstericileri öldürmek” iddiasıyla “hakkında dava açılamayacağına” karar verdiği Mübarek’in, “İsrail’e doğalgaz satışında yolsuzluk yaptığı” suçlamasından beraatine hükmetmiş, “haksız kazanç sağlama ve rüşvet” davasının ise zaman aşımına uğradığına karar vermişti. Bu kararların ardından meydana gelen şiddet olayları ve protestolar ülkede gerginliğin artmasına neden olmuştu.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25554621/

Posted in Gündem'den Haberler.

Comments are closed.