?Öcalan?ın taslağında özerklik de var?

Aralık 10, 2014 in Gündem'den Haberler by admin  |  No Comments

ANKARA – HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Önder, ?Artık o kadar üzerimize geliyorlar ki çay içmeye giderken ‘şiddetsiz çay içmeye gidiyoruz’ demek zorunda kalacağız. Demokratik hakkımızı her zeminde kullanacağız” diye konuştu.

Kandil’e giden heyetin döndüğünü belirten Önder, “Hükümet, Öcalan’ın demokrasi manifestosu niteliğindeki demokratik müzakere taslağının gereğini yerine getirirse, KCK da buna güç vereceğini, uyacağını beyan ediyor” dedi.

Sırrı Süreyya Önder, İmralı?da bulunan Abdullah Öcalan’ın demokratik müzakere taslağını önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacaklarını dile getirdi.

Önder, müzakere taslağında kadın cinayetlerinden ekolojik katliamlara kadar temel haklar meselesini bozucu her şeyin olduğunu belirterek, “Anayasal, yasal değişiklikler hepsi var. Herkes için özerklik de var. Demokratikleşme başlığı altında bunu sizinle paylaşacağız” dedi.

Genel af konusundaki görüşlerini de dile getiren Önder, ?Devletin mağdur ettiği insanlarla ve bu mahkumiyetler üzerinden ülkeyi yönetme arzularının ortaya koyduğu travmalarla helalleşmenin en etkin yolu genel aftır” diye konuştu.

Önder, silah bırakma tarihi olup olmayacağı sorusuna, “Silah üzerinden herhangi bir şeyi dile getirme konumunda değilim, doğru da bulmam” cevabını verdi.

Öcalan’ın 5 aylık takvim öngördüğünü anlatan Önder, şunları söyledi: ?Son süre, ilk süre diye bir şey yok. Müzakereler böyle bir üslupla yürümüyor. Bunun makul tartışılma ve tartışmaların tüketilme süresi var. Yasal düzenlemelerin hayata geçme süresi var. Bütün bunlar 5 aylık süreye de sığmayabilir. Bize sorarsanız 3 aya da sığar. Pratik güçlükler, bürokratik formaliteler bunu uzatabilir. Aslolan karşılıklı güven ortamının oluşması ve niyet, irade ve yönelim olarak demokratikleşme eğiliminin ve iradesinin ortaya çıkıp görünür olması. Bu olduktan sonra 3 ay olmamış 92 gün olmuş, 5 ay olmamış 155 gün olmuş, çok önemli değil.”

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, iç güvenlik paketini eleştiren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a yönelik, “akacak kanun sorumlusu olur” sözlerinin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Önder, Demirtaş’a yönelik bilinçli linç kampanyası yürütüldüğünü de savundu.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25555290/

Posted in Gündem'den Haberler.

Comments are closed.