Okuma yazmayı bile unuttu

Aralık 2, 2014 in Gündem'den Haberler by admin  |  No Comments

BURSA – Geçirdiği trafik kazasında hafızasını kaybeden 39 yaşındaki Mahmut Türkü, unuttuğu okuma yazmayı yeniden öğrenmek için kursa başladı.

Yaklaşık 6 ay önce İstanbul’da bir aracın çarpması sonucu ağır yaralanan 39 yaşındaki Mahmut Türkü 3 ay yoğun bakımda yattı.

Omuriliği zarar gördüğü için yürümekte dahi zorlanan Türkü, başına aldığı darbe sonucu hafızasını da kaybetti.

Hayatının büyük bölümü hafızasından silinen ve ailesini dahi hatırlayamayan Türkü, bir anlamda hayata sıfırdan yeniden başladı.

Gördüğü fizik tedavi sonunda önce küçük bir çocuk gibi yeniden yürümeye başlayan Türkü, unuttuğu okuma yazmayı yeniden öğrenmek için Osmangazi Belediyesi Meslek Edinme Kurslarına (OSMEK) kayıt yaptırdı.

Türkü, okuma yazmayı öğrendikten sonra ilkokulda bıraktığı eğitim hayatına devam ederek, açıktan ortaokul ve liseyi de bitirmeyi hedefliyor.

Kaza sonrası hafızasını yeniden kazanarak hayatını hatırlamak için büyük bir mücadele içerisine girdiğini belirten Mahmut Türkü, “Ne ailemi ne arkadaşlarımı hatırlayabiliyordum. Asker arkadaşlarım arıyordu ancak ben kim olduklarını dahi bilmiyordum” diye konuştu.

Türkü, kendisini en çok zorlayan noktanın ise okuma yazmayı unutmak olduğunu vurgulayarak, “Hayata sıfırdan başlamış olmam benim için oldukça zordu ancak okuma yazmayı unutmuş olmam bu zorluğu daha da arttırdı. Hiçbir şeyi okuyamıyor, bir yere gidecekken mahalle adlarını okuyamadığım için hangi otobüse binmem gerektiğini bile başkalarına soruyordum? dedi.

En büyük hedeflerinden birinin de İngilizce öğrenmek olduğunu bildiren Türkü, yabancı dil bilen insanları çok takdir ettiğini ve kendisinin de İngilizce konuşabilmeyi çok istediğini dile getirdi.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25553757/

Posted in Gündem'den Haberler.

Comments are closed.