Taksicilere psikoloji eğitimi verildi

Aralık 18, 2014 in Gündem'den Haberler by admin  |  No Comments

İSTANBUL – İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) üyelerine uzun süre trafikte kalarak yoğun stres yaşayan taksi şoförlerine karşılaştıkları zorlukları atlatabilmeleri için psikolojik eğitim verildi.

Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen eğitim kapsamında taksicilere, alkollü ve psikolojik sorunları olan müşterilerine karşı nasıl davranmaları gerektiği ve buna benzer sorunların üstesinden nasıl gelinebileceği, psikologlar tarafından uygulamalı olarak öğretildi.

İTEO Başkanı Yahya Uğur, projenin, “Beyefendi taksicilik” anlayışlarının devamı olduğunu belirterek, müşterilerin memnuniyetleri kendileri için ne kadar önemliyse, meslektaşlarının sağlıklarının da o kadar önemli olduğunu söyledi.

Uğur, “Psikologlar eşliğinde sahneye konulan gösteriyle meslektaşlarımıza, karşılaştıkları sorunların üstesinden nasıl gelebilecekleri hocalarımızın desteğiyle öğretildi. Örneğin, bir alkollü yolcu alan taksiciye, bu müşterisiyle sorun yaşamadan nasıl kurtulabileceği öğretildi” dedi.

Meslektaşlarının çok uzun süre trafikte kaldıklarını ve stresli olduklarını aktaran Uğur, şöyle devam etti: “Taksiciler zaten zor şartlarda çalışıyor. Bir de bazı sorunlu müşteriler aldıklarında zorlukları katlanıyor. Hayatlarını olumsuz etkiliyor. Biz arkadaşlarımızın iş hayatlarında mutlu olmalarını istiyoruz. Taksici mutlu olacak ki müşterisini de mutlu etsin. Temel amacımız bu. Bu nedenle bu eğitim bizim için çok önemli. Çünkü genelde müşteri şikayetleri ön plana alınır. Oysa taksicilerin de karşılaştığı bazı müşteriler, hakikaten onlara büyük sıkıntılar yaşatıyor. Yoğun stres altında kalan taksici, içerisinde biriken bu sıkıntıyı bazen normal bir müşterisine yansıtabiliyor. İşte biz bunun önüne geçmek istiyoruz. Taksici, bu sıkıntıyı ne başka bir müşterisine yansıtsın ne de evine taşısın. Zaten çok yıpratıcı ve ağır bir iş yapıyorlar. Bu yükleri ne kadar hafifletilirse hem hayatları hem de işleri kolaylaşır.”

EMPATİ YAPMAK GEREKİYOR
Taksiciler, Prof. Dr. Arşaluys Kayır ve Yrd. Doç. Dr. Sevda Bıkmaz’ın önderliğinde yaşadıkları sıkıntıları çeşitli oyunlarla sahnelediler. Kayır ve Bıkmaz, temel prensip olan empatinin önemini vurguladı.

Sevda Bıkmaz, ayrıca taksicilerin kamu görevi yaptığını belirterek, “Stresle başa çıktıklarında topluma da yansıyacağına inanıyoruz. Taksicinin şiddetle karşılaştığında, onun oluş nedenini öğrenerek önlemeye çalıştık” diye konuştu.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25556815/

Posted in Gündem'den Haberler.

Comments are closed.